Po kilku miesiącach organizm powinien przyzwyczaić się do wyzwalacza, a objawy powinny ustąpić

Po kilku miesiącach organizm powinien przyzwyczaić się do wyzwalacza, a objawy powinny ustąpić

Po kilku miesiącach organizm powinien przyzwyczaić się do wyzwalacza, a objawy powinny ustąpić

Węglowodany zaangażowane obejmują:

 • Owoce i warzywa
 • Produkty pełnoziarniste, takie jak owies, brązowy ryż, pieczywo z mąki pełnoziarnistej i makarony

Jedna zaleta białka: napędza produkcję, zwłaszcza białka, które zawiera żelazo, które organizm łatwo przyswaja, na przykład z czerwonego mięsa, kurczaka i skorupiaków. Twoja objętość zwiększa się w czasie ciąży, aby zapewnić ukrwienie dziecka. Aby uzyskać zdrowe białka, które nie są bogate w tłuszcz, zaopatrz się w:

 • Chude mięso
 • Ryba
 • Drób
 • Tofu i inne produkty sojowe
 • fasolki
 • Orzechy
 • Białka

Jeśli jesteś wegetarianinem lub zapytaj lekarza, czy wizyta u dietetyka przyniosłaby korzyści, aby upewnić się, że dostarczasz odpowiednią ilość białka dla siebie i dziecka.

Musisz mieć mocne kości, a także funkcje mięśni. Produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt, są jednymi z najlepszych źródeł. Mają też ciemne, liściaste zielone warzywa, ale w znacznie mniejszych ilościach. Niektóre potrawy zawierają wapń, w tym płatki zbożowe wzbogacone wapniem, chleb, sok pomarańczowy i napoje sojowe. Sprawdź etykiety żywności, aby mieć pewność.

Marcia Cross, 47-letnia aktorka o płomiennych włosach, znana z roli prowokującej, oh-so-perfect Bree w przebojowym programie telewizyjnym ABC Zdesperowane gospodynie domowe, a także niestabilna uwodzicielka dr Kimberly Shaw w latach 90. hit nocnego mydła, Melrose Place, dodała kolejną rolę do swojego repertuaru: rzeczniczka zdrowia. Cross użycza teraz swoich talentów Stand Up To (SU2C) jako ambasadorka celebrytów, aby podnosić świadomość społeczną i generować fundusze na ciągłe badania, których celem jest wykorzenienie choroby na zawsze.

Cross od dawna jest związany z walką. Zanim dołączyła do SU2C w maju tego roku, była twarzą kampanii Oil of Olay „Takes Friends” w 2007 i 2008 roku, która zachęcała ludzi – i ich najbliższych towarzyszy – do planowania regularnych kontroli. „Gdy dotknęło mnie dwóch domowników, bardzo pasjonowało mnie pomaganie w edukacji opinii publicznej” – powiedziała nominowana do nagrody Emmy aktorka zaraz po rozpoczęciu kampanii. „Dzięki wczesnemu wykryciu, zarówno mój dziadek, jak i kuzyn przeżyli chorobę, ale zbyt wielu innym nie ma tyle szczęścia. Wzywam wszystkich, aby chronili siebie i swoich bliskich, planując wspólne spotkanie. Te kilka minut może uratować życie”.

Słynna rudowłosa jest również znajomym widokiem na corocznym majowym biegu Revlon Run / Walk for Women, ogromnym losowaniu zarówno dla odważnych nazwisk, jak i osób niebędących celebrytami.

Cross nie tylko przywiązuje swoje imię do sprawy – jakkolwiek by to było godne – na rzecz dobrej reklamy; jej motywy są o wiele bardziej osobiste. U jej męża od trzech lat, maklera giełdowego Tom Mahoney, lat 50, ostatniej jesieni zdiagnozowano nieujawnioną chorobę.reprostal co to Jej pierwszy partner, aktor Richard Jordan, zmarł w 1993 roku krótko po pięciu latach bycia zaangażowaną parą.

„Stand Up To naprawdę oznacza„ Stand Up To Not Get Cancer ”- mówi Cross Magazyn WebMD namiętnie. “Rak jest naprawdę wszechobecny: miałem przyjaciół i krewnych z czerniakiem, jak to nazywasz … i wszyscy jesteśmy w trybie reaktywnym. Powinniśmy walczyć z nim ze zdrowej pozycji, zanim postawimy diagnozę.” Chemikalia, których używamy, nasze domowe środki czystości, żywność, którą jemy, poziom stresu: nasze ciała nie były przeznaczone do wchłaniania tego poziomu toksyczności. Musimy się obudzić! ”

Niemowlęta potrzebują dużo sprzętu – zwłaszcza gdy jest ich dwoje! Twoja torba na pieluchy stanie się Twoim domem z dala od domu. Dlatego zdecyduj się na dużą torbę z dużą ilością kieszeni. Z kieszeni będziesz korzystać na wszystkie potrzeby swoich bliźniaków, a także na rzeczy, które zwykle chowałyby się do torebki.

Zawsze przechowuj w torbie na pieluchy:

 • Przenośny przewijak
 • Pieluchy (1 na dziecko na każdą godzinę planowanego wyjścia)
 • Jednorazowe chusteczki do pieluch, bez alkoholu
 • Plastikowe torby (na brudne pieluchy lub chusteczki)
 • maść (z kremem z tlenkiem cynku lub naftą)
 • Sanityzer dłoni
 • Balsam do rąk
 • Chusteczki do odbijania
 • Czyste butelki i formuła (jeśli jesteś)
 • Śliniaki
 • Woda i przekąska dla Ciebie
 • Co najmniej jedna zmiana ubrania dla każdego dziecka
 • Czapki, kurtki i skarpetki na zmiany pogody
 • Zabawki dla dzieci
 • Smoczki
 • Aparat fotograficzny
 • (dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia)

Jeśli to możliwe, trzymaj dziecko w cieniu. Są cieńsze i bardziej wrażliwe. Zakryj je ubraniem i czapką, ogranicz ich czas na słońcu (szczególnie między 10:00 a 14:00, kiedy słońce jest najsilniejsze), nie pozwól im się przegrzać i wyciągnij je od razu ze słońca, jeśli wykazywać oznaki lub, w tym pobudzenie, zaczerwienienie i nadmierny płacz.

Referencja medyczna WebMD sprawdzona przez 17 lutego 2019 r

ŹRÓDŁA:

Huggins, K. Towarzysz przyszłych rodziców, Houghton Mifflin Harcourt, 2006.

Farber, E. Listy dla dzieci: co należy zrobić i co przygotować dla dziecka, Adams Media, 2007.

Fierro, P. Książka Everything Twins, Triplets i More, F + W Media, 2012.

FDA: „Czy należy nakładać filtry przeciwsłoneczne na niemowlęta? Zazwyczaj nie.”

© 2019 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeśli spodziewasz się bliźniaków i nie wiesz, czego się spodziewać, nie jesteś sam. Wiele kobiet w ciąży z bliźniakami nie ma pojęcia, czego się spodziewać, ale to nie znaczy, że one – i ty – nie mogą się uczyć. Oto kilka informacji, które pomogą Ci zrozumieć, co się dzieje, gdy spodziewasz się bliźniaków.

Bliźniak to podwójne błogosławieństwo, ale może też nieść większe ryzyko niż ciąże pojedyncze.

W Stanach Zjednoczonych około trzy na 100 ciężarnych kobiet rodzi bliźnięta lub trojaczki, według Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota. Według wielu danych liczba ciąż bliźniaczych wzrasta.

Być przygotowanym. Zapoznaj się z 11 najważniejszymi rzeczami, których nie wiedziałeś o ciąży bliźniaczej od momentu porodu.

Wszyscy słyszymy, że im jesteśmy starsi, tym trudniej jest zajść w ciążę, ale zaawansowany wiek może faktycznie zwiększać prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej – mówi Abdulla Al-Khan, MD, dyrektor i dyrektor medycyny matczynej i płodowej oraz chirurgii w Hackensack. Uniwersyteckie Centrum Medyczne w New Jersey. „Gdy masz 25 lat lub masz 30 i 40 lat, cykle owulacyjne nie są już regularne. Jeśli nie jesteś regularna i owulujesz, możesz mieć dwa pęcherzyki w tym samym czasie”. Voila! ciąża bliźniacza – bez technologii wspomaganego rozrodu.

Kobiety w ciąży z bliźniakami mogą potrzebować więcej, aby pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym, mówi dr Manju Monga, profesor Berel Held, a także dyrektor oddziału medycyny matczyno-płodowej w University of Texas Health Sciences Center w Houston.

„Zalecamy 1 miligram kwasu foliowego dziennie w przypadku ciąż bliźniaczych i 0,4 miligrama w przypadku ciąż pojedynczych” – mówi Monga, która ma bliźnięta.https://yourpillstore.com/pl/ Wiadomo, że kwas foliowy zmniejsza ryzyko wad wrodzonych cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa.

Ciąże bliźniacze wymagają częstszego monitorowania niż ciąże pojedyncze, mówi Monga. „Mamy tendencję do częstszego wykonywania USG wzrostu w ciążach bliźniaczych w porównaniu z jednym skanem anatomicznym i jednym skanem wzrostu w ciąży pojedynczej”.

Ale wraz z dodatkową oceną pojawia się ryzyko. Na przykład prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej w krótkim czasie jest wyższe, mówi Al-Khan. „Dwukrotnie przyklejasz matkę, więc jeśli ryzyko poronienia jest jednym z 1000 w ciążach pojedynczych, zwiększy się do jednego na 500 u bliźniaków”.

Nie możesz się doczekać, o ile więcej będziesz w stanie zjeść podczas swojego bliźniaka? Prawda jest taka, że ​​potrzebujesz tylko około 600 dodatkowych kalorii dziennie. To mniej więcej tyle w 2 szklankach odtłuszczonego mleka i kanapce z serem lub w 2 miseczkach płatków zbożowych z pełnym mlekiem i bananem.

Jeśli już odżywiasz się zdrowo, dodanie tych 600 kalorii może być jedyną zmianą, jaką musisz wprowadzić dla siebie i swoich bliźniaków, aby zachować zdrowie.

Nie martw się, gdybyś nie był najzdrowszy. Teraz jest świetny czas na wprowadzenie lepszych wyborów żywieniowych dla Ciebie i Twoich dzieci. Pamiętaj, różnorodność to podstawa. Dokonując wyboru z różnych grup żywności, otrzymasz najlepszy asortyment witamin i minerałów.

Węglowodany zaangażowane dostarczają organizmowi energii potrzebnej do utrzymania się i rozwoju przez całą ciążę. Są również wypełnione błonnikiem, który pomaga w trawieniu i zapobieganiu – często problem kobiet w ciąży.

Węglowodany zaangażowane obejmują:

 • Owoce i warzywa
 • Produkty pełnoziarniste, takie jak owies, brązowy ryż, pieczywo z mąki pełnoziarnistej i makarony

Jedna zaleta białka: napędza produkcję, zwłaszcza białka, które zawiera żelazo, które organizm łatwo przyswaja, na przykład z czerwonego mięsa, kurczaka i skorupiaków. Twoja objętość zwiększa się w czasie ciąży, aby zapewnić krew dzieciom. Aby uzyskać zdrowe białka, które nie są bogate w tłuszcz, zaopatrz się w:

 • Chude mięso
 • Ryba
 • Drób
 • Tofu i inne produkty sojowe
 • fasolki
 • Orzechy
 • Białka

Jeśli jesteś wegetarianinem lub zapytaj lekarza, czy wizyta u dietetyka przyniosłaby korzyści, aby upewnić się, że dostarczasz odpowiednią ilość białka dla siebie i swoich dzieci.

Musisz mieć mocne kości, a także funkcje mięśni. Produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt, są jednymi z najlepszych źródeł. Mają też ciemne, liściaste zielone warzywa, ale w znacznie mniejszych ilościach. Niektóre potrawy zawierają wapń, w tym płatki zbożowe wzbogacone wapniem, chleb, sok pomarańczowy i napoje sojowe. Sprawdź etykiety żywności, aby mieć pewność.

Wszyscy wiemy, że powinniśmy ćwiczyć dystans fizyczny, biorąc pod uwagę pandemię COVID-19. Oznacza to, że wiele czynności, które kiedyś były normalne – spędzanie czasu w restauracji, chodzenie do teatru, ćwiczenia na siłowni – jest teraz zabronionych. Ale jeśli nie jesteś pod zamknięciem lub kwarantanną, nadal możesz cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, o ile zachowujesz odpowiednią odległość od osób spoza Twojego gospodarstwa domowego. Ale co to oznacza dla odwiedzenia plaży?

Czy koronawirus może przetrwać w wodzie?

Nadal niewiele wiemy o koronawirusie 2 (SARS-CoV-2), który powoduje ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej. Naukowcy, co zrozumiałe, koncentrują się na ustaleniu, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wysoce zaraźliwej choroby i znalezieniu szczepionki.

Istnieją pewne badania na ten temat. Według WebMD, SARS-CoV-2 może przetrwać dwa do trzech dni na plastiku, ale tylko cztery godziny na miedzi.

Fundacja Water Research Foundation zorganizowała 12 marca seminarium internetowe, aby sprawdzić, jak wirus przetrwa w wodzie. Fundacja Surfrider informuje o niektórych kluczowych wynikach.

Dotychczasowe badania sugerują, że zarówno wybielacz, jak i chlor skutecznie niszczą SARS-CoV-2. CDC twierdzi, że nie ma dowodów na to, że można dostać COVID-19 pływając w basenie. Chociaż większość basenów publicznych jest zamknięta, dzieje się tak dlatego, że trudno jest w nich utrzymać fizyczny dystans. Fundacja Surfrider informuje, że badania pokazują, że wirus może pozostać żywy, a zatem zakaźny w słodkiej wodzie. Oznacza to, że teoretycznie można się zarazić pływając w jeziorze lub rzece. Praktycznie jednak wirus byłby prawdopodobnie bardzo rozcieńczony.

Nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań dotyczących żywotności SARS-CoV-2 w słonej wodzie. Jednak jest mało prawdopodobne, aby różniło się to od wody słodkiej. Ponadto na większości plaż oceanicznych pływy utrzymują wodę w ruchu. Tak więc, teoretycznie, jeśli ktoś miałby kichnąć kilka kropelek wirusa do fal, fala mogłaby dość szybko zmieść je z plaży. Jednak nie wiemy. Pamiętaj też, że na wielu plażach nie jest łatwo dokładnie umyć ręce mydłem i wodą, co jest kluczowym elementem zapobiegania infekcjom.

Nie jest całkowicie wolne od ryzyka. Ale noszenie bliźniaków może narazić Ciebie i Twoje dzieci na zwiększone ryzyko pewnych powikłań związanych z ciążą, w tym przedwczesnego porodu i. Nie pozwól, żeby cię to zaniepokoiło. Dzięki dobrej opiece prenatalnej możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na cieszenie się zdrową ciążą i zdrowe dzieci.

W przypadku bliźniaków ryzyko:

Przedwczesne porody. Bliźnięta rodzą się przedwcześnie przez ponad połowę czasu. To przed końcem 36 tygodnia ciąży. Wcześniaki mogą mieć problemy zdrowotne u noworodków. Czasami mają też trwałą niepełnosprawność.

Niska masa urodzeniowa (LBW). Ponad połowa bliźniaków rodzi się z LBW, ważącym mniej niż 5 1/2 funta. Dzieci LBW są narażone na zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych po urodzeniu, takich jak:

 • i
 • Upośledzenie umysłowe

Jednak wiedz, że jest to bardziej prawdopodobne, jeśli dzieci urodzą się przed 32 tygodniem życia lub ważą mniej niż 3 1/3 funta.

Zespół transfuzji bliźniaczej bliźniaczej (TTTS). Ten stan dotyczy około 10% bliźniąt jednojajowych, które dzielą łożysko. TTTS rozwija się, gdy połączenie między naczyniami dziecka pozwala jednemu dziecku uzyskać zbyt mało krwi, a drugiemu zbyt dużo. Lekarz może leczyć TTTS za pomocą operacji laserowej w celu uszczelnienia połączenia naczynia lub w celu odprowadzenia nadmiaru płynu owodniowego.

. Prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego jest ponad dwukrotnie większe niż u kobiet niosących jedno dziecko. Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się:

 • Obrzęk
 • Bół głowy
 • Wizja się zmienia

Jeśli tak, możesz potrzebować wczesnego porodu, aby zapobiec poważnym powikłaniom. Nieleczony stan przedrzucawkowy może pozbawić dziecko tlenu i składników odżywczych, a na pewno uszkodzi narządy.

. Jeśli rozwinie się (wysoki poziom cukru we krwi) w czasie ciąży, Twoje dzieci mogą urosnąć za duże. Urodzenie dużych dzieci zwiększa ryzyko powikłań podczas porodu i może wymagać wykonania cesarskiego cięcia. Twoje dzieci również mogą mieć i kiedy się urodzą. Ale możesz podjąć kroki, takie jak dieta, aby zmniejszyć ryzyko.

Niedobór żelaza . Brak zdrowej czerwieni ze zbyt małej ilości żelaza może wywołać przedwczesny poród. Pamiętaj, aby dodać żelazo do swojej diety zgodnie z zaleceniami lekarza.

Tak, są to poważne zagrożenia, ale staraj się nie martwić zbytnio. Dzięki dobrej opiece prenatalnej Ty i Twój lekarz możecie zmniejszyć ryzyko i wykryć wszelkie problemy wcześniej niż później. Następnie możesz pomóc swojemu lekarzowi w zarządzaniu i zminimalizowaniu wpływu jakichkolwiek powikłań.

Referencje medyczne WebMD sprawdzone do dnia 16 stycznia 2019 r

ŹRÓDŁA:

March of Dimes: „Multiples: Twins, Triplets and Beyond”.

American College of Obstetricians and Gynecologists: „Posiadanie bliźniaków”.

Fundacja Nemours: „Przygotowanie do porodu mnogiego”.

National Institutes of Health: „Bliźnięta, trojaczki i porody mnogie”.

© 2019 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. „”

Test ferrytyny mierzy ilość białka krwi zwanego ferrytyną, które magazynuje żelazo. Pomyśl o swoim ciele jak o kuchennej spiżarni. Większość z nich jest zaopatrzona w żywność, której używasz na co dzień. Ale niektóre rzeczy przechowujesz tam przez długi czas – dodatkowe pudełko makaronu lub puszkę fasoli, które możesz mieć pod ręką, gdy zapasy się wyczerpią.

Twoje ciało przechowuje żelazo w ten sam sposób. Od razu zużywa część żelaza, które otrzymuje z pożywienia, aby wytworzyć tlen we krwi. Ale pozwala też na trzymanie żelazka pod ręką, gdy nie masz wystarczającej ilości spożywanego jedzenia.

Żelazo jest przechowywane w białku zwanym ferrytyną. Aby sprawdzić, ile jest w organizmie, lekarz może zlecić badanie krwi na obecność ferrytyny.

Lekarze zlecają badanie ferrytyny, jeśli inne badania krwi wskazują na to, co może prowadzić do braku tlenu we krwi. Może pokazać, czy w twoim ciele jest zbyt dużo lub za mało żelaza. Lekarze mogą również używać go do diagnozowania i choroby Stilla u dorosłych (rzadki typ z).

Niska zawartość żelaza może być przyczyną, jeśli:

 • Często czujesz zawroty głowy, osłabienie i
 • Mieć
 • Wyglądaj blado
 • Mają zadyszkę
 • Miej szybkie bicie serca

Możesz także mieć dziwne pragnienie lukrecji, kredy, brudu lub gliny. Możesz poczuć pieczenie na swoim.

Jeśli pozostawisz go bez kontroli, niski poziom żelaza może (kiedy nie pompujesz krwi do organizmu tak dobrze, jak powinien). Może również powodować następujące objawy:

 • , lub szum w uszach

Badanie krwi na obecność ferrytyny może również pomóc lekarzowi ustalić, czy organizm nie magazynuje zbyt dużo żelaza. Wysoki poziom może wskazywać na infekcję,,, lub niektóre typy.

Objawy wysokiego poziomu żelaza są różne i mogą obejmować:

 • Wyczerpanie
 • problemy
 • Niska
 • Utrata ciała
 • Ból brzucha
 • Brak energii

„”

To prosty test, który pozwala lekarzowi zmierzyć ilość amoniaku w twoim ciele. Bakterie w jelitach i komórkach wytwarzają amoniak, gdy organizm się rozpada.

Amoniak jest produktem odpadowym. Twój zamienia amoniak w substancję chemiczną zwaną mocznikiem. Ta substancja chemiczna jest -rozpuszczalna – co oznacza, że ​​rozpuszcza się w. Po prostu pozostawia twoje ciało w twoim. Ale jeśli masz określone schorzenia, takie jak lub, Twój organizm nie może wytwarzać ani pokonać mocznika. W obu przypadkach gromadzi się amoniak. Może to powodować szereg problemów, takich jak dezorientacja, skrajne zmęczenie, aw niektórych przypadkach nawet śmierć.

Twój lekarz prawdopodobnie zleci badanie amoniaku, jeśli masz zmiany neurologiczne, takie jak nagłe splątanie lub zapadnięcie w śpiączkę bez powodu.

Na przykład lekarz może zlecić badanie amoniaku, jeśli w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie wystąpią u niego następujące objawy:

 • Brak energii
 • Drażliwość

Twój lekarz może zlecić ten test Twojemu dziecku lub małemu dziecku, jeśli podejrzewa, że ​​Twoje dziecko ma którekolwiek z poniższych:

 • Zespół Reye’a, rzadka, ale poważna choroba, która może wpływać na i. Jest powiązany ze stosowaniem u dzieci, które spadło od lat 80.
 • Zaburzenia cyklu mocznikowego. Ma to wpływ na sposób, w jaki organizm pozbywa się odpadów powstałych w wyniku rozpadu. U noworodków objawia się brakiem energii, drażliwością lub.

Inne powody, dla których lekarz może zlecić ten test, obejmują:

 • Masz chorobę lub sugeruje to badanie krwi, a stan Twojego zdrowia pogarsza się (zwłaszcza jeśli masz zmienioną funkcję lub problem neurologiczny).
 • Chcą się dowiedzieć, czy leczenie działa na chorobę zwaną. Dzieje się tak, gdy osoby z chorobami wątroby mają skrajne zamieszanie i inne zmiany psychiczne.

Technik laboratoryjny pobierze próbkę krwi z żyły w ramieniu. Mogą również pobierać krew z żyły, a nie z żyły. Ale to nie jest tak często.

jest jednym z rodzajów enzymów występujących w twoim ciele. Enzymy to białka, które pomagają w zachodzeniu reakcji chemicznych. Na przykład mogą rozbić duże cząsteczki na mniejsze części lub pomóc mniejszym cząsteczkom połączyć się w większe struktury.

Masz fosfatazę alkaliczną w całym ciele, w tym w kościach.

Jeśli masz objawy choroby lub zaburzenia kości, lekarz może zlecić wykonanie testu fosfatazy alkalicznej (ALP), aby zmierzyć poziom enzymu w twoim ciele i pomóc w zdiagnozowaniu problemu. Czasami jest to część szerszej grupy testów zwanych rutynowym panelem wątrobowym lub wątrobowym, które sprawdzają, jak pracujesz.

Jeśli wątroba nie działa prawidłowo, ilość ALP w twoim jest wysoka. Lekarze często używają tego testu do poszukiwania zablokowanych dróg żółciowych. Inne stany, które mogą powodować problemy z wątrobą, obejmują:

 • Zator w drogach żółciowych

Test może również wykryć problemy z kośćmi, w tym:

 • Rak, który rozprzestrzenił się na kości
 • Choroba Pageta, która wpływa na wzrost kości
 • Problemy spowodowane przez

Laboratorium będzie potrzebowało niewielkiej ilości krwi do wykonania testu.

Osoba odpowiedzialna za pobranie krwi zacznie od założenia super napiętej gumki, zwanej opaską uciskową, wokół ramienia. To sprawia, że ​​twoje żyły puchną od krwi.

Technik laboratoryjny wyczyści Twój obszar roztworem zabijającym zarazki. (Może to być plama wewnątrz twojej lub z tyłu dłoni). Poczujesz małe ukłucie, gdy igła wejdzie do twojej żyły. Krew spływa do małej fiolki przymocowanej do igły.

Po zakończeniu testu technik laboratoryjny zdejmie opaskę uciskową, a ty otrzymasz bandaż w miejscu, w którym weszła igła. Zajmie to tylko kilka minut.

Pobieranie próbek krwi jest zwykle bardzo bezpieczne. Niektóre rzeczy, które mogą się zdarzyć po teście, obejmują miejsce, w którym igła weszła, i trochę. Istnieje również niewielka szansa na infekcję.

„”

Test (PRL) mierzy ilość tzw. Prolaktyny we krwi. Hormon jest wytwarzany w przysadce mózgowej, która znajduje się tuż pod mózgiem.

Kiedy kobiety rodzą lub właśnie rodziły, ich poziom prolaktyny wzrasta, aby mogły wytwarzać mleko matki. Ale wysoki poziom prolaktyny jest możliwy, jeśli nie jesteś w ciąży, a nawet jeśli jesteś mężczyzną.

Twój lekarz może zlecić wykonanie testu prolaktyny, gdy zgłosisz następujące objawy:

Dla kobiet

 • Nieregularne lub brak okresów
 • wydzielina z mleka, gdy nie jesteś w ciąży lub karmisz piersią
 • Czułość w twoim
 • Objawy menopauzy, takie jak i

Dla mężczyzn

 • Zmniejszona
 • Trudność w uzyskaniu erekcji
 • Bolesność lub powiększenie piersi
 • Produkcja mleka matki (bardzo rzadko)

Dla obu

 • Niewyjaśnione
 • problemy

Zwykle mężczyźni i kobiety niebędące w ciąży mają tylko niewielkie ślady prolaktyny we krwi. Kiedy masz wysoki poziom, może to być spowodowane:

 • (a w przysadce mózgowej, która wytwarza zbyt dużo prolaktyny)
 • Choroby wpływające na (część kontrolująca przysadkę mózgową)
 • (a)
 • Leki stosowane w leczeniu i
 • Uraz lub podrażnienie klatki piersiowej (na przykład blizny lub nawet zbyt ciasny stanik)

Ponadto,, i (brak równowagi hormonalnej wpływający na jajniki) wszystko to może wpływać na zdolność organizmu do usuwania prolaktyny.

Nie musisz robić żadnych specjalnych przygotowań do testu prolaktyny. Otrzymasz próbkę pobraną w laboratorium lub w szpitalu. Pracownik laboratorium wprowadzi igłę do żyły w ramieniu, aby wyjąć niewielką ilość.

Niektórzy ludzie czują tylko lekkie ukłucie. Inni mogą odczuwać umiarkowany ból i później zobaczyć lekkie siniaki.

Po kilku dniach otrzymasz wyniki testu prolaktyny w postaci liczby.

Normalny zakres prolaktyny we krwi to:

 • Samce: od 2 do 18 nanogramów na mililitr (ng / ml)
 • Kobiety w ciąży: od 2 do 29 ng / ml
 • Ciężarne kobiety: 10 do 209 ng / ml

„”

Kiedy jesteś przyszłą mamą, jednym z testów prenatalnych, które możesz uzyskać, jest test na obecność przeciwciał lub badanie przesiewowe na obecność przeciwciał. Szuka pewnych, specjalnych białek wytwarzanych przez ciebie w twoim.

Możesz mieć te przeciwciała, jeśli otrzymałeś je od dawcy lub urodziłaś wcześniej. Dodatkowo istnieje szansa, że ​​Twój organizm może je wytworzyć, gdy grupy krwi Twojej i Twojego dziecka nie są zgodne.

Niektóre z tych przeciwciał są przekazywane przez ciebie do krwiobiegu twojego dziecka, gdzie mogą wyrządzić krzywdę. Ocena przeciwciał pozwala Tobie i Twojemu lekarzowi dowiedzieć się, czy je masz, abyś mógł podjąć kroki w celu ochrony rosnącego dziecka.

Twój układ odpornościowy wytwarza przeciwciała do walki z rzeczami, które postrzega jako „nie ty”. Cały czas to świetnie, ponieważ przeciwciała zwykle atakują zarazki. A kiedy jesteś, twój układ odpornościowy dba również o twoje dziecko. Ale jeśli twoje czerwone krwinki są inne niż twoje dziecko, może to powodować problemy.

Zdecydowanie najpowszechniejszy z nich dotyczy + lub – części twojej grupy krwi, zwanej czynnikiem Rh. Wiele osób jest Rh dodatnich, co oznacza, że ​​mają białko Rh na krwinkach czerwonych. Ludzie z ujemnym Rh nie. Więc wytworzą przeciwciała, aby zaatakować wszystkie komórki krwi Rh-dodatnie, które dostaną się do ich ciała.

Jeśli jesteś Rh-ujemny, a Twoje dziecko jest Rh-dodatnie, Twoja krew może mieć przeciwciała Rh, które mogą rozprzestrzeniać się do krwi Twojego dziecka, gdzie zaatakują i zniszczą czerwone krwinki Twojego dziecka. Może to spowodować bardzo poważne i śmiertelne skutki.

Twoje ciało mogło również wytworzyć inne przeciwciała, które mogą atakować czerwone krwinki Twojego dziecka.

Grupa krwi powinna zostać sprawdzona na początku ciąży, na przykład podczas pierwszej wizyty prenatalnej. Jeśli masz ujemny czynnik Rh, potrzebujesz testu przeciwciał w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży. (Jeśli masz dodatni czynnik Rh, lekarz może nadal chcieć wykonać test przeciwciał w twoim.)

Technik używa igły do ​​pobrania próbki krwi z żyły w dłoni lub ramieniu. Możesz poczuć niewielkie ukłucie i niewielkie krwawienie lub zasinienie w miejscu wprowadzenia igły.

Następnie wyślą próbkę do laboratorium, aby przeprowadzić pośredni test krzepnięcia, który sprawdza obecność przeciwciał czerwonych krwinek.

Bez względu na to, który lek wybierze dla Ciebie lekarz, warto wiedzieć jak najwięcej dokładnie, jak choroba wpłynęła na Ciebie. Jednym ze sposobów jest pytanie o swoje „znaczniki”.

Kiedy jesteś leczony, twój lekarz kupuje badanie moczu lub mocz. To ujawnia kilka markerów – poziomy różnych enzymów, białek i innych substancji krążących w organizmie – które dostarczają wskazówek na temat Twojej choroby, a także postępu Twojego leczenia.

Niektóre z tych środków obejmują:

 • Fosfataza alkaliczna specyficzna dla kości (Bone ALP lub BALP). To jest szacunkowa ocena tempa tworzenia się kości w całym szkielecie. Tworzenie kości może wydawać się dobrą rzeczą, ale w zależności od okoliczności, zbyt wiele jest złych. Osoby z generalnie mają poziomy BALP, które są do trzech razy normalne.
 • Osteokalcyna. To kolejny marker tworzenia się kości.
 • N-telopeptyd w moczu typu I lub uNTX. Będzie to marker resorpcji kości lub utraty kości.
 • poziomy. Środek ten ocenia, czy masz niedobór, który będzie niezbędny do wchłaniania przez organizm. Możesz przyjmować dużo, ale jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy D, nie zostanie ona skutecznie wchłonięta przez organizm.

ZA

Funkcja WebMD

ŹRÓDŁA: dr n. Med. Michael Holick, profesor medycyny, fizjologii i biofizyki, Boston University Medical Center. Robert Recker, MD, MACP, profesor medycyny i dyrektor Centrum Badań nad Osteoporozą, Creighton University School of Medicine, Omaha, Neb. National Osteoporosis Foundation.

© 2007 WebMD, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Uzyskanie kontroli może wymagać pracy, ale wyniki są tego warte. Niekontrolowana cukrzyca oznacza, że ​​poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, nawet jeśli go leczysz. Mogą też wystąpić objawy, takie jak częstsze oddawanie moczu, silne pragnienie i inne problemy związane z cukrzycą. 

Jeśli nie podejmiesz wysiłku, aby sobie z tym poradzić, możesz narazić się na szereg komplikacji. Cukrzyca może mieć wpływ na prawie każdy organ w twoim ciele, w tym:

 • Serce i naczynia krwionośne
 • Oczy
 • Nerki
 • Nerwowość
 • Przewód pokarmowy
 • Dziąsła i zęby

i choroby naczyń krwionośnych są częstymi problemami wielu osób, u których cukrzyca nie jest pod kontrolą. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem i udaru mózgu jest co najmniej dwa razy większe niż u osób bez tej choroby.

Uszkodzenie naczyń krwionośnych lub może również powodować problemy ze stopami, które w rzadkich przypadkach mogą prowadzić do amputacji. Osoby z cukrzycą są dziesięciokrotnie bardziej narażone na usunięcie palców u nóg i stóp niż osoby bez choroby.

Objawy: Możesz nie zauważyć znaków ostrzegawczych do czasu udaru mózgu. Problemy z dużymi naczyniami krwionośnymi w nogach mogą powodować skurcze nóg, zmiany koloru skóry i osłabienie czucia.

Dobra wiadomość: wiele badań pokazuje, że kontrolowanie cukrzycy za pomocą leków, diety i ćwiczeń może pomóc uniknąć tych problemów lub zapobiec ich pogorszeniu, jeśli je masz.

Cukrzyca jest główną przyczyną utraty wzroku u dorosłych w wieku od 20 do 74 lat w Stanach Zjednoczonych. Może wywoływać problemy z oczami, z których niektóre mogą powodować ślepotę, jeśli nie są leczone:

 • Jaskra
 • Zaćma
 • Retinopatia cukrzycowa, która obejmuje małe naczynia krwionośne w twoich oczach

Objawy: problemy lub nagła utrata wzroku.

Dobra wiadomość: Badania pokazują, że regularne badania wzroku i terminowe leczenie tego rodzaju problemów mogą zapobiec nawet 90% ślepoty związanej z cukrzycą.

Kwitną kwiaty, trawniki czy drzewa pękają nową zielenią i – jak w zegarku – łzawią oczy, cieknie z nosa, do tego dochodzi kichanie. Chciałbyś cieszyć się ładną pogodą, ale gdy wychodzisz na zewnątrz, czujesz się nieszczęśliwy.

Możesz pomyśleć, że może to być przeziębienie, ale jest pewien wzór. Każdego roku masz te same objawy, gdy w powietrzu jest wiosna (lub lato lub jesień). Prawdopodobnie masz alergie sezonowe, które czasami nazywane są katarem siennym.

Niektóre rośliny, w tym ambrozja, trawy i dęby, wytwarzają drobny proszek zwany pyłkiem, który jest wystarczająco lekki, aby przemieszczać się w powietrzu. W ten sposób te rośliny rosną i rozmnażają się.

Ponad 25 milionów Amerykanów jest uczulonych na pyłki. Niektórzy ludzie są uczuleni na pyłki drzew, które wiosną będą w powietrzu. Inni mają problem z pyłkami traw, które będą raczej problemem letnim. Jeszcze inni mają problem z pyłkami chwastów, które będą powszechne jesienią.

Jeśli masz alergię na pyłki i wychodzisz na zewnątrz w dniu, w którym latają, Twoje ciało zareaguje tak, jakby zostało zaatakowane. Twój układ odpornościowy wytworzy dużo czegoś, co nazywa się histaminą, aby walczyć. Kiedy tak się stanie, możesz mieć takie objawy, jak:

 • Swędzące gardło
 • Czerwone, swędzące, łzawiące oczy
 • Katar lub zatkany nos
 • Kichanie
 • Świszczący oddech lub kaszel

Twój lekarz może najpierw chcieć potwierdzić, że masz alergię. Alergolog może wykonać badanie skórne, aby sprawdzić, co jest przyczyną problemu.

Gdy już to zawężamy, istnieje kilka technik leczenia alergii na pyłki:

 • Irygacja nosa. Wypłukuje zatoki za pomocą ściskanej butelki, naczynia neti lub innego urządzenia z roztworem słonej wody (soli fizjologicznej). Upewnij się, że używasz wody destylowanej lub sterylnej. Jeśli używasz wody z kranu, przed użyciem musisz ją zagotować i pozostawić do ostygnięcia. Możesz też przefiltrować go za pomocą filtra z napisem „NSF 53” lub „NSF 58” lub „bezwzględny rozmiar porów” 1 mikrona lub mniejszy. Pamiętaj również, aby po każdym użyciu wyczyścić butelkę lub dzbanek neti, również przy użyciu wody destylowanej, sterylnej, przegotowanej lub przefiltrowanej.
 • Leki dostępne bez recepty (OTC). Leki przeciwhistaminowe blokują histaminę wytwarzaną przez organizm. Jeśli nos jest zatkany, leki zmniejszające przekrwienie mogą pomóc w oddychaniu. Niektóre aerozole do nosa pomagają również w objawach alergii.
 • Leki na receptę. Jeśli leki OTC nie działają, lekarz może przepisać coś silniejszego. Niektóre przepisane leki blokują inne substancje chemiczne niż histamina, które mogą wywoływać alergie. Inni leczą objawy wywołane przez niektóre rodzaje chwastów lub pyłków traw.
 • Strzały dla alergików. Jeśli nie masz szczęścia z lekami, pomocne mogą być zastrzyki alergiczne. Co kilka tygodni będziesz chodzić do alergologa, aby lekarz wstrzyknął pod skórę niewielką ilość tego, co powoduje problem. Po kilku miesiącach organizm powinien przyzwyczaić się do wyzwalacza, a objawy powinny ustąpić.

Termin () opisuje grupę zaburzeń, w których dochodzi do stanu zapalnego. Często uważano to za problem, ale badania sugerują, że przewlekła choroba może nie być spowodowana atakiem układu odpornościowego na sam organizm. Zamiast tego jest wynikiem ataku układu odpornościowego na nieszkodliwy wirus, bakterię lub pokarm w jelitach, co prowadzi do uszkodzenia jelit.

Dwa główne typy to i. ogranicza się do jelita grubego lub jelita grubego. z drugiej strony może dotyczyć dowolnej części przewodu pokarmowego od przewodu pokarmowego do przewodu pokarmowego. Najczęściej jednak dotyczy ostatniej części jelita cienkiego lub okrężnicy lub obu.

Jeśli masz nieswoistego zapalenia jelit, wiesz, że zwykle przebiega ono w fazie pojawiania się i zanikania. Gdy występuje ciężki stan zapalny, choroba jest uważana za aktywną, dodatkowo osoba doświadcza zaostrzenia objawów. Kiedy stan zapalny jest mniejszy lub nie ma go wcale, osoba zwykle nie ma objawów, dodatkowo mówi się, że choroba jest w remisji.

IBD to choroba o nieznanej przyczynie. Jakiś czynnik lub kombinacja czynników – bakterie, wirusy, antygeny – pobudza układ odpornościowy organizmu do wywołania reakcji zapalnej w obrębie.